Tyto stránky jsou věnovány všem, kteří se zajímají o hru na bicí nástroje

Bubeník cvičí na tympány.
Počítá takty: 1, 2, 3... 30... 35... 60... 120, 121 zahraje dvě rány: bum, bum a počítá dál: 1, 2, 3... 47... 72... zahraje další dvě rány: bub, bum a počítá dál. Takhle to podobně pokračuje dál, až zahraje tremolo a poslední tři rány a povídá:"Ten Mozart, to je ale skvělá hudba!"
Zkouška orchestru.
Hraje se část z první věty symfonie, v jednom místě se všichni bubeníci z orchestru seběhnou k tympánistovi a něco tam kutí. "No tak klid, pánové!" dirigent zastaví orchestr a chce celý úsek skladby opakovat. Znovu se hraje a v tom samém místě, jako předtím, se všichni bubeníci seběhnou a začnou u tympánu něco kutit. Dirigent už to však nevydrží a začne se rozčilovat: "Pánové, tak tohle by teda nešlo, co tam proboha děláte??" Trianglista mu na to odpoví: "Když tady je v notách napsáno ohne triangl a ono to nejde udělat..."
"Tati, můžu ti říct vtip o bubeníkovi?"
"Ano, ale vždyť jsem bubeník."
"Neboj, tak já ho řeknu pomalu a nahlas."
"To jsou dneska lidi..."

"Dnes ráno na mě zvonil soused ve 2:30! Chápete to? V půl třetí ráno!!!
Naštěstí jsem ještě nespal, protože jsem cvičil na bubny!"

Další metodou, jak dojít k zajímavému rytmu je dělení. Dělení velice obzvláštňuje naši hru, jde o jev, kdy hrajeme do určitého taktu rytmus, který se zdá být v jiném metru. Pro přiblížení si to ještě více rozebereme. Například čtyř čtvrťový takt v sobě skrývá 16 šestnáctinových not. Pokud ovšem budeme tyto šestnáctky akcentovat po třech, místo po čtyřech úderech, vznikne onen jev dělení. Na konci takového taktu, akcentovaného po třech, však musíme přidat pro úplnost ještě jednu šestnáctinu, abychom se dopočítali celkem šestnácti úderů.

del.bmp.png

Dělit rytmy můžeme po různých hodnotách i kombinacích, v různých taktech. Zajímavé je také dělení přes několik taktů, ne-li hudební frázi, kdy se ostatním v kapele může zdát, že se bubeník zbláznil nebo spletl. Tyto hudební vtipy používáme tedy velice zřídka. Ne, abychom je aplikovali do doprovodných rytmů! Hojně se však s nimi setkáme v brejcích.
Pro zajímavost několik dalších příkladů pro dělení:


del2.bmp.png
del3.bmp.png
del4.bmp.png
uvod.jpg

Líbí se vám obsah těchto stránek?

Ano. (158 | 73%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one